poniedziałek, 26 grudnia 2016

RUMER - "This Girl's In Love" - (2016) -
RUMER
"This Girl's In Love"

(EAST WEST RECORDS / WARNER MUSIC)
****
W przypadku tej płyty mamy do czynienia z hołdem oraz spełnieniem artystycznych marzeń Rumer. Artystki obdarzonej ciepłą barwą głosu, która najlepiej czuje się w sentymentalnych piosenkach, których korzenie sięgają epoki lat 60/70-tych. Najnowsza, już czwarta w jej dorobku "This Girl's In Love", również w pełni to potwierdza.
Znajdziemy tu 12 piosenek skomponowanych przez tandem Burt Bacharach (muzyka) oraz Hal David (teksty). Panowie ci współpracowali ze sobą przez około trzy dekady, komponując niezliczoną ilość wspaniałych piosenek. Rumer chcąc oddać im pokłon naprawdę miała z czego wybierać. I chyba nie było to łatwe, wszak z wielu kompozycji przyszło także zrezygnować. Tak, by nie przedobrzyć. Nawet sam Burt Bacharach po wysłuchaniu tego albumu stwierdził, że dziewczyna nadała piosenkom nowego życia, dodając zarazem, iż jest ona właścicielką "złotego głosu".
Rumer potraktowała sprawę serio, i choć ona sama nosi w sobie krew brytyjsko-pakistańską, zrealizowała jak najbardziej album w amerykańskim stylu. Odpowiednio zaaranżowany, przyprawiony... Tak, by zbliżyć się do oryginalnych piosenek najmocniej, jak to możliwe, nie czyniąc z nich beznamiętnych kopii. Udało się. Dobitnie wspomógł ją w tym mąż Rob Shirakbari. Nie pierwszy raz zresztą. Rob zajął się całą otoczką, a więc produkcją, aranżacjami oraz przewodnictwem muzycznym, w tym orkiestracją. Sam zagrał na pianinie, basie, jak też niektórych instrumentach perkusyjnych. Resztą zajął się sztab zaproszonych muzyków, którzy sięgnęli po gitary czy perkusję, ale też po akordeon, harfę, harmonijkę i jeszcze kilka innych.
Nie wiadomo, co wyróżnić, całość wydaje się na bardzo wysokim równym poziomie. Może zatem polecę zwrócenie uwagi na tytułowe "This Girl's In Love With You" - z gościnnym udziałem samego Burta Bacharacha, który na początku piosenki intonuje na pianinie, ale też podśpiewuje mocno dojrzałym, już blisko 90-letnim głosem. No i jeszcze gdzieś tam w drugiej części "ta" urocza harmonijka...
Finałowej piosenki "What The World Needs Now Is Love" chyba nie muszę specjalnie rekomendować. Nie dość, iż to jeden z największych kompozytorskich skarbów spółki Bacharach/David, to jeszcze Rumer po prostu nie ośmieliłaby się niczego popsuć. Po raz kolejny wyszło świetnie. Tak samo, jak szczególnie u nas lubiana "Walk On By" (w swoim czasie także swoje z nią zrobili Dionne Warwick oraz dusiciele z The Stranglers) , blisko półwieczna "The Look Of Love", nad wyraz urokliwa "Are You There (With Another Girl)", bądź jazzująco-rozmarzona "One Less Bell To Answer". Tak po prawdzie, należałoby w podobnym tonie stanąć po stronie wszystkich tu dostępnych interpretacji. Bardzo ładna, pełna ciepła płyta. Do słuchania w całości.Andrzej Masłowski

RADIO AFERA 98,6 FM (Poznań) - 
www.afera.com.pl

"NAWIEDZONE STUDIO",
w każdą niedzielę od godz. 22.00 do 2.00


"... dla tych, którzy wiedzą, co w muzyce najpiękniejsze"