niedziela, 13 maja 2012

MORTEN HARKET - "Out Of My Hands" - (2012) -

MORTEN HARKET - "Out Of My Hands" - (Compass Point / ISLAND / UNIVERSAL) -  ***1/2Norwegowie z A-HA oficjalnie zakończyli działalność wraz z albumem "Foot Of The Mountain" (2009), a także ze światową trasą koncertową, która także dotarła do Polski. Szkoda tylko, że piękną łódzką arenę, tamtego wieczoru, publiczność wypełniła ledwie w połowie (choć i tak było ok.7 tys.ludzi).
Zanim panowie zejdą się ponownie za lat ileś, teraz realizują własne solowe projekty. Wokalista Morten Harket wydał właśnie kolekcję dziesięciu piosenek, w realizacji której pomogło mu sporo skandynawskich kolegów, pomimo iż i tak trzonem pozostaje niezmordowany Brytyjczyk Steve Osborne, który pomagał przecież A-HA także podczas pracy nad ich ostatnim albumem, a i ponadto nad wydanym po nim singlu "Butterfly, Butterfly (The Last Hurrah)". Osborne może pochwalić się wieloma produkcjami, jak choćby u New Order (płyta "Get Ready") czy Starsailor (m.in. debiutancki album "Love Is Here"). Tutaj u boku Mortena Harketa bywa alfą i omegą, grając na instr.klawiszowych, basie, gitarze, przy okazji jeszcze zajmując się programowaniem wielu brzmień.
Ta niespełna 40-minutowa płyta jawi się przeważnie piosenkami sentymentalnymi, nowocześnie opracowanymi, często nawet na rytmy taneczne, które to nawet nie bardzo różnią się od ostatnich produkcji A-HA. Wielu z tych nagrań nieco szkoda na płytę podpisaną przez osamotnionego Harketa, ponieważ nie wszyscy sympatycy norweskiego trio, się o nich dowiedzą.
Płytę promuje ,jako singiel, otwierający całość "Scared Of Heights". Ładna to piosenka, ze szczególnie poruszającym refrenem, takim w stylu "I've Been Losing You". Ale są tu piosenki jeszcze ładniejsze, za którymi będę trzymać kciuki, by udało się je wylansować. Jedną z nich jest nieco radośnie brzmiąca, lecz traktująca o gasnącej miłości "I'm The One". Jeszcze ładniejszą melodią może pochwalić się "Burn Money Burn". A to niespodzianka, myślę sobie po jej wysłuchaniu, przecież to przeróbka kompozycji "Karleken Vantar", z mojej ukochanej płyty KENT - "Vapen & Ammunition" (2002).  Brawo Panie Morten!
Ale to nie koniec niespodzianek, otóż jest jeszcze tutaj taka zgrabna melancholijna pieśń "Listening", którą to Morten Harket zaśpiewał w towarzystwie Neila Tennanta z Pet Shop Boys. To taka piosenka do tańca z Nią, gdy wszyscy już sobie poszli, świeca pomału dogasa, a wiatr rozkołysuje firanę przy otwartych balkonowych drzwiach.
Jak na dobre dzieło przystało, piosenka finałowa, wbija się w człowieka na dobre. Tytułowa "Out Of My Hands", to niezwykłej urody ballada, którą gdyby podpisać nazwą A-HA, byłaby przebojem na wieki wieków. Może jednak i dobrze, że skarby nie są na wyciągnięcie ręki, gdyż dotarcie do nich samemu, cieszy jakby bardziej. Morten Harket śpiewa tutaj z takim żalem i utęsknieniem, jak choćby w "Living A Boy's Adventure Tale" lub "Hunting High And Low". A przygrywające mu sentymentalne pianino, po prostu porusza.


Andrzej Masłowski

RADIO AFERA 98,6 FM (Poznań) - także w internecie !!! - www.afera.com.pl
"NAWIEDZONE STUDIO",
w każdą niedzielę od godz. 22.00 do 2.00 (4 godziny na żywo!!!, tylko z płyt)

nawiedzonestudio.boo.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz