niedziela, 19 marca 2017

nie żyje CHUCK BERRY (18.X.1926 - 18.III.2017)

Wczoraj zmarł Chuck Berry. Mawiano o nim "ojciec chrzestny rock'n'rolla". I to prawda. Był chyba w rock'n'rollu najważniejszy, choć potrafił także świetnie grać bluesa. Oczywiście wiem, że to samo można by napisać o nieżyjących: Elvisie Presleyu, Carlu Perkinsie czy Billym Haleyu, albo o żywych legendach, typu: Jerry Lee Lewis, bądź Little Richard. Jednak Chuck Berry w tej dziedzinie sztuki stał jakby o poziom wyżej, mając szczególnie w latach 50-tych niezwykłą smykałkę do kapitalnych numerów (m.in: "Johnny B.Goode", "Too Much Monkey Business", "Memphis, Tennessee", "Roll Over Beethoven" czy "Rock'n'Roll Music"). Jego kompozycje interpretowało na własny muzyczny język dziesiątki wykonawców (dla przykładu: The Beatles, Rod Stewart, Bruce Springsteen, Jeff Lynne i jego E.L.O., Jimi Hendrix, Beach Boys i wielu wielu innych...). Niektórych posłuchamy w dzisiejszym Nawiedzonym Studio.
John Lennon był Jego ogromnym fanem, czemu dał wyraz w czasach The Beatles, jak i późniejszych. Na płycie "Rock'n'Roll" wziął się za "You Can't Catch Me" oraz "Sweet Little Sixteen". Nieżyjący od ponad trzech i pół dekady Beatles, powiedział o Berrym niegdyś: "Jeżeli poszukujesz rock'n'rollowego imienia i nazwiska, już je masz, nazwij gościa Chuck Berry".
W połowie lat 90-tych Chuck Berry wystąpił jako gwiazda podczas sopockiego festiwalu. Nasza telewizja transmitowała tamto wydarzenie, a zatem można mieć nadzieję na istnienie w telewizyjnych archiwach zapisu koncertu i przypomnienie go niebawem. Niech się na coś nada ta upartyjniona abonamentowa sieczka.
Jednym z najlepszych numerów Berry'ego, zresztą w 1988 roku genialnie przerobionego przez metalowe bractwo z Judas Priest, było "Johnny B. Goode".  Artysta generalnie te chwytliwe dwie i pół minuty napisał o sobie: "...w pewnej chatce w Louisiannie mieszkał sobie Johnny B. Goode... Johnny miał kłopoty z czytaniem i pisaniem, za to na gitarze grał tak, że buty spadały...".
Dzięki Ci Chuck za wszystkie muzyczne cuda i grzeszki, za wiele wzruszeń nie tylko moich, a teraz brnij do świata lepszego...


Andrzej Masłowski

RADIO AFERA 98,6 FM (Poznań) - 
www.afera.com.pl

"NAWIEDZONE STUDIO",
w każdą niedzielę od godz. 22.00 do 2.00


"... dla tych, którzy wiedzą, co w muzyce najpiękniejsze"