wtorek, 1 listopada 2016

RIVERSIDE - "Eye Of The Soundspace" - (2016) -

RIVERSIDE 
"Eye Of The Soundspace"

(MYSTIC PRODUCTION)
Zmarły niespełna rok temu Piotr Grudziński marzył o takiej ambientowej płycie Riverside. Ten nieodżałowany gitarzysta wraz z pozostałymi trzema zespołowymi kolegami również dobrze czuł się w elektroniczno-rockowej otoczce, a grupa miała takiej muzyki nieco. Nie było dla niej jednak zbyt dużo miejsca na podstawowych dziełach, więc przeważnie trafiała na dodatkowe do nich płyty. A więc na extra "ciekawostki" do ostatniej "Love, Fear And The Time Machine" (zawarte tu kompozycje: "Heavenland", "Return", "Aether", "Machines" i "Promise") czy w identycznej formie na wcześniejszą "Shrine Of New Generation Slaves" (nagrania "Night Session" - części I & II). Choć nie tylko, czego przykładem tytułowa kompozycja z albumu "Rapid Eye Movement", której właśnie otrzymujemy nowy remix, a także inny tegoroczny remix do "Rainbow Trip" - pierwotnie opublikowanego nagrania na singlu "Schizophrenic Prayer".
Grupa od pewnego czasu nosiła się z zamiarem wydania tego wszystkiego na jednym albumie. Śmierć Piotra Grudzińskiego tylko pobudziła do działania. Tym bardziej, że do istniejących już powyższych kompozycji doszły jeszcze cztery nowe i dotąd niepublikowane ("Where The River Flows", "Shine", "Sleepwalkers" oraz tytułowy "Eye Of The Soundspace"). Te przyszło jedynie prężnie dopracować.
Jest to w zasadzie płyta instrumentalna (jedynie z kilkoma pojedynczymi wtrętami wokaliz) różniąca się ogólnym klimatem od tego, co prezentowały zespołowe albumy do tej pory. Oczywiście fani Riverside nie będą zaskoczeni, bo choć takiego monolitu Riverside jeszcze nie mieli, to muzyka przecież nieobca.
"Eye Of The Soundspace" można, a nawet trzeba potraktować dwojako. Jako chęć ukazania oblicza takiej twórczości wszystkim sympatykom Mariusza Dudy i jego kolegów, którzy być może do tej pory nie do końca
zwrócili na nie uwagę, a także jako hołd dla samego Piotra Grudzińskiego. Wydany właśnie podwójny zestaw w zasadzie zamyka pewien etap. Jest także pamiątką z ostatnich wspólnie dokonanych sesji. Wszak mamy tu do czynienia z kompozycjami powstałymi od roku 2007, aż po ostatnie chwile z 2015.
Album pozwalający się wciągnąć do krainy zadumy.


Andrzej Masłowski

RADIO AFERA 98,6 FM (Poznań) - 
www.afera.com.pl

"NAWIEDZONE STUDIO",
w każdą niedzielę od godz. 22.00 do 2.00


"... dla tych, którzy wiedzą, co w muzyce najpiękniejsze"