wtorek, 1 listopada 2016

JOE BONAMASSA - "Live At The Greek Theatre" - (2016) -JOE BONAMASSA
"Live At The Greek Theatre"

(PROVOGUE)
***1/2Pod względem mnogości wydawnictw Joe Bonamassa może równać się z nieżyjącym Frankiem Zappą, albo bardzo aktywną szczególnie w latach siedemdziesiątych grupą Hawkwind. Już tylko sama liczba koncertowych albumów może przyprawić o zawrót głowy.
Wydany niedawno "Live At The Greek Theatre" nie ma jednak niczego wspólnego z logiczną wydawać by się mogło promocją ostatniego studyjnego "Blues Of Desperation". 2-płytowy zestaw jest zapisem koncertu z Greek Theatre w Los Angeles, który zarejestrowano latem 2015 roku, a stanowi on za hołd dla trzech króli bluesa: Alberta Kinga, Freddiego Kinga oraz zmarłego kilka miesięcy wcześniej B.B.Kinga.
Mamy tu zatem do czynienia z interpretacjami kompozycji bluesowych wzorców oraz idoli Bonamassy. Muzyk podszedł do nich z należytym szacunkiem, wiele jednak dodając od siebie. Jest zatem porywająco, wirtuozersko, ale i zarazem elegancko. Przedsięwzięciu pomogła również wzbogacona poza typowe rockowe ramy sekcja (organy, trąbka, saksofon, żeńskie partie wokalne) jak też ciepła reakcja zgromadzonej publiczności.
Warto z tej udanej całości szczególnie zwrócić uwagę na choćby standard B.B.Kinga "Hummingbird", także "Oh, Pretty Woman" (świetny kawałek z rep. Alberta Kinga, który w swoim czasie także porywająco wykonał Gary Moore), ponadto na natchniony "I'll Play The Blues For You" - z rep.Alberta Kinga, bądź też od razu dający się pokochać klasyk B.B.Kinga "The Thrill Is Gone".
Bonamassa podjął się niełatwego wyzwania, do którego pozyskał efektowną koncertową muszlę, przy czym postanowił także okazjonalnie "pobawić" się różnymi modelami gitar, z których niejeden jest historią sama w sobie.


Andrzej Masłowski

RADIO AFERA 98,6 FM (Poznań) - 
www.afera.com.pl

"NAWIEDZONE STUDIO",
w każdą niedzielę od godz. 22.00 do 2.00


"... dla tych, którzy wiedzą, co w muzyce najpiękniejsze"