czwartek, 12 maja 2016

MARK KNOPFLER & EVELYN GLENNIE - "Altamira" - (2016) -MARK KNOPFLER & EVELYN GLENNIE
"Altamira"

(WILL D.SIDE / MERCURY RECORDS / dystrybucja UNIVERSAL)
***1/2Po bardzo udanej ub.rocznej płycie "Tracker", tym razem Mark Knopfler postanowił po raz kolejny w swojej karierze zmierzyć się z muzyką filmową. I choć do jej realizacji zaprosił kilku muzyków (m.in. kolegę z dawnego Dire Straits, instrumentalistę klawiszowego Guy'a Fletchera), to całość postanowił firmować dwoma nazwiskami - własnym oraz szkockiej niesłyszącej mistrzyni instrumentów perkusyjnych - Evelyn Glennie. Artystką, która w wieku 12 lat rozpoczęła naukę gry na instrumentach, i nie bez życiowych przeszkód. Niegdyś nauczyciel zapytał ją, jak ta zamierza poradzić sobie z tą profesją w połączeniu z utraconym słuchem? Evelyn odrzekła: "pan słyszy za pomocą uszu, a ja wszystkim pozostałym - brzuchem, dłońmi, nogami....".
"Altamira" stanowi za ścieżkę do podobnie zatytułowanego hiszpańskiego filmu, w którym zagrał m.in. Antonio Banderas. Sama muzyka jest minimalistyczna, oszczędna, nastrojowa, folkowa, ciepła i utrzymana w smutnym tonie. Obok subtelnych, charakterystycznych akustycznych gitarowych akordów Knopflera, pojawiają się wspomniane instrumenty perkusyjne Evelyn, jak i klawiszowe ręki Guya Fletchera, do tego wiolonczela, flet czy marimba. Album zawiera dziesięć krótkich kompozycji, które w sumie składają się na równe 26 minut muzyki. Najładniejszym fragmentem wydaje się być 2-minutowe "Onward". Utrzymane niemal w żałobnym tonie, ślicznie zainicjowane smyczkami i wypełnione mistrzowską grą Marka Knopflera, troszkę nawiązującą do stylu flamenco.
Popis perkusyjnych możliwości Evelyn Glennie możemy docenić choćby w awangardowym "Dream Of The Bison". Zaś sympatykom Dire Straits najbardziej do gustu ma szansę przypaść motyw przewodni z kompozycji "Altamira", na samym końcu równie okazale zwieńczony nostalgicznym "Farewell To Altamira". Choć oczywiście najlepiej posłuchać całości.
Zapewne album nie należy do najłatwiejszych w odbiorze, lecz nie zawsze mistrzowie wielkich scen muszą tkać nuty z myślą o podbijaniu wierzchołków przebojowych list.

Andrzej Masłowski

RADIO AFERA 98,6 FM (Poznań) - 
www.afera.com.pl

"NAWIEDZONE STUDIO",
w każdą niedzielę od godz. 22.00 do 2.00


"... dla tych, którzy wiedzą, co w muzyce najpiękniejsze"