środa, 4 maja 2016

BIG COUNTRY - "Radio Sessions" - (1994) -BIG COUNTRY
"Radio Sessions"
(NIGHTTRACKS)
****Po wczorajszej dzisiaj kolejna ciekawostka z bogatego katalogu wydawnictw grupy Big Country. Kupiłem ją dobrych dwadzieścia lat temu, gdy tylko dowiedziałem się o jej istnieniu. Płytę należało zholować zza granicy, gdyż w naszej krajowej skromnej ofercie tego typu rzeczy nigdy nie było. I pod tym względem nic się nie zmieniło po dziś dzień.
"Radio Sessions" jak sam tytuł sugeruje jest zbiorem sesji radiowych, zarejestrowanych na potrzeby stacji BBC. Konkretnie dwóch sesji. Wszystko odbyło się jeszcze na długo przed premierą debiutanckiego albumu "The Crossing" (lipiec 1983). Kompakt zawiera osiem nagrań, a siedem kompozycji. Powtarza się "Close Action", które zostało zagrane podczas obu rejestracji. I tak, otrzymujemy "Close Action", "Heart & Soul", "Harvest Home" oraz "Angle Park" z 12 sierpnia 1982 r. (tego dnia w poznańskiej Arenie zagrali Budgie) oraz "Inwards", "1000 Stars", "Porroh Man" oraz "Close Action" z 9 marca 1983 roku. Na repertuar złożyły się głównie kompozycje znane z późniejszego albumowego debiutu, plus dwa nagrania ("Heart & Soul" i "Angle Park"), które w 1984 roku stanowiły za b-side'ową atrakcję maxi singla "Wonderland". Wszystko zagrano na żywo, w studio i bez udziału publiczności, o wiele surowiej od tych powszechnie znanych nam wersji. Warsztatowo grupa już wtedy prezentowała się po mistrzowsku. Zanim świat usłyszał o Big Country, ci już brzmieli jak profesjonalny band z jakimś dużym stażem.
Oczywiście na ten stan rzeczy na pewno spory wpływ miała producencka para, w osobach Johna Portera oraz Johna Owena Williamsa. Pierwszy z nich chwilę później stał się odpowiedzialny za kilka istotnych dzieł The Smiths, a także za wyborną płytę The Alarm "Eye Of The Hurricane". W późniejszych latach specjalizując się w bluesie (m.in. płyty B.B.Kinga, Johna Mayalla czy Johna Lee Hookera). Acha, i gdyby komuś przyszło na myśl...., to nie jest ten "nasz" walijski John Porter z Porter Bandu oraz były życiowy partner Anity Lipnickiej.
Drugi zaś dżentelmen też nosi imię i nazwisko przywołujące skojarzenia ze słynnym kompozytorem muzyki filmowej (w tym m.in. do Gwiezdnych Wojen), i choć to ktoś zupełnie inny, to też nie żaden tam żółtodziób, a uznany klasowy producent, choćby od Simply Minds, The Waterboys czy The Blue Nile.
"Radio Sessions" to spora gratka dla entuzjastów Big Country. Warto poszukać tej płyty, by przyjemnie wzbogacić płytotekę tych genialnych Szkotów.

lista nagrań:
CLOSE ACTION
HEART & SOUL
HARVEST HOME
ANGLE PARK
INWARDS
1000 STARS
PORROH MAN
CLOSE ACTION

Andrzej Masłowski

RADIO AFERA 98,6 FM (Poznań) - 
www.afera.com.pl

"NAWIEDZONE STUDIO",
w każdą niedzielę od godz. 22.00 do 2.00


"... dla tych, którzy wiedzą, co w muzyce najpiękniejsze"
Wczorajsze bzy