wtorek, 3 maja 2016

BIG COUNTRY - "Greatest 12" Hits" - (2001) -

BIG COUNTRY
"Greatest 12" Hits"
(BIG COUNTRY RECORDINGS)
***Płyta ciekawostka. Na pewno nie należy od niej rozpoczynać przygody z tą grupą. Gratka dla fanów, i to tych najbardziej zaangażowanych. Jak sam tytuł sugeruje mamy tutaj do czynienia ze zbiorem remiksów, splecionym na podstawie wydanych wcześniej maxi singli. Tych jedenaście nagrań pochodzi z okresu 1983-1990, a więc od momentu, gdy grupa zadebiutowała albumem "The Crossing", aż po kompozycję "Save Me", którą opublikowano na singlu oraz maxi singlu w 1990 roku. A także na kompilacji "Through A Big Country", choć rzecz jasna w innej, nie tak rozbudowanej wersji. Tutaj należy się jeszcze jedno uściślenie, otóż Big Country rozpoczęli płytową przygodę już w 1982 roku za sprawą singla "Harvest Home", jednak jego istniejącego maxi singlowego odpowiednika nie wzięto pod uwagę przy tworzeniu tej kompilacji.
"Greatest 12" Hits" nie tylko odsłania uroki miksowania "klubowych" wersji lubianych piosenek, ale także pokazuje jakim grupa cieszyła się na tamtejszych parkietach sporym wzięciem. Jeśli jednak ktoś czuje spore przywiązanie do pierwowzorów, to może w tym przypadku odczuwać dyskomfort podczas braku płynności melodii, przerywanych niezliczonymi ilościami scratchów, itp. czkawek czy zacinaczy. Oczywiście remixy z epoki 80's nie mają zbyt wiele wspólnego z produkcjami dzisiejszymi. Bywają często bardzo urocze, lecz dla dzisiejszych znawców tematu zapewne będą dość anachroniczne, by nie rzec prymitywne. Ja jednak bardzo lubię tamto dawne myślenie, albowiem o ile trzeba się tutaj mocno naczekać na wychwycenie ulubionych refrenów czy pełnego zwrotkowego tekstu, o tyle melodie są rozpoznawalne, co z trudem przychodzi dzisiejszym autorom techno/house'owych produkcji. Z reguły każde nagranie opatrzone dopiskiem z gatunku house mix, bądź club version, po prostu bywa niestrawne. Podczas, gdy tego zbioru zremiksowanych przebojów Big Country da się posłuchać, i to z przyjemnością. Weźmy choćby takie wyróżniające się "Chance", "In A Big Country", "Fields Of Fire", "Save Me" czy nawet dość pokręconą wersję "Look Away".
Płytę wydano we wrześniu 2001 roku, a więc na trzy miesiące przed śmiercią wokalisty i gitarzysty Stuarta Adamsona. I choć już od pewnego czasu ukazywały się wówczas przeróżne albumy z unikatowymi, bądź trudno dostępnymi nagraniami Big Country, to od początku 2002 roku następował ich istny wysyp. Dotarcie jednak do wszystkich tych niskonakładowych płyt graniczyło i nadal graniczy z cudem. Uzbierałem przez lata małą garstkę, cały czas przy tym żywiąc nadzieję, iż kiedyś jakaś wytwórnia pozbiera co najlepsze do kupy i opublikuje być może w formie jakiegoś atrakcyjnego boxu. Zasługują na to nie tylko sami fani, ale i pamięć o tym nietuzinkowym zespole.


lista nagrań:
EAST OF EDEN
THE TEACHER
WONDERLAND
FIELDS OF FIRE
JUST A SHADOW
CHANCE
WHERE THE ROSE IS SOWN
IN A BIG COUNTRY
SAVE ME
ONE GREAT THING
LOOK AWAY
Andrzej Masłowski

RADIO AFERA 98,6 FM (Poznań) - 
www.afera.com.pl

"NAWIEDZONE STUDIO",
w każdą niedzielę od godz. 22.00 do 2.00


"... dla tych, którzy wiedzą, co w muzyce najpiękniejsze"