wtorek, 10 maja 2016

D.A.R.K. - "Science Agrees" - (2016) -


D.A.R.K.
"Science Agrees"
(JAZZ STONE LIMITED / COOKING VINYL)
**


Projekt D.A.R.K. powstał w 2009 roku, jednak dopiero teraz zrealizował się płytowo. Stanowi zetknięcie trzech różnych osobowości, a tworzą go: Dolores O'Riordan - wokalistka The Cranberries, Andy Rourke - basista The Smiths (współpracujący także w swej karierze z The Pretenders czy Badly Drawn Boy) oraz nowojorski didżej Ole Koretsky (także tutaj śpiewający). Ten ostatni dżentelmen wydaje się najmniej znany, a po prawdzie jawi nam się niemal całkowicie anonimowo. Podobno symbioza całej trójki nosi w sobie wiele znamion przypadkowości, no ale przecież życie każdego z nas z tego się składa.
Na "Science Agrees" mieszają się wszystkie trzy artystyczne natury naszych bohaterów, a więc elektronika z nową falą, rock z piosenką, niezależność z przebojowością....Tematycznie też bywa różnorodnie, Dolores i kompania poruszają problemy miłości, śmierci, zwątpienia, bądź odosobnienia. Nie jest to płyta adresowana do szerokiego grona odbiorców, choć zapewne muzycy, jak i sam wydawca, bardzo na to liczą. "Science Agrees" to zdecydowanie niespójny album i niestety o mało rażącej sile. Cały projekt wydaje się mocno naciągany. Staram się jednak spróbować zrozumieć samych jego twórców, którzy najzwyczajniej mieli ochotę na coś nowego. Żałuję jednak, iż z takiego głosu, jaki posiada Dolores O'Riordan, nie utkano czegoś bardziej efektownego.
Najzgrabniejszymi piosenkami w zestawie wydają się być "Steal You Away" oraz finalizująca całość "Loosen The Noose". Od biedy można się jeszcze zaprzyjaźnić z w sumie i tak niespecjalnie powalającym, a przy okazji singlowym "Curvy". Pozostałe ot po prostu przelatują, nie pozostając na dłużej w pamięci. Szkoda, bo można było liczyć na troszkę więcej.

Andrzej Masłowski

RADIO AFERA 98,6 FM (Poznań) - 
www.afera.com.pl

"NAWIEDZONE STUDIO",
w każdą niedzielę od godz. 22.00 do 2.00


"... dla tych, którzy wiedzą, co w muzyce najpiękniejsze"