wtorek, 30 maja 2017

DRAB MAJESTY "The Demonstration" - (2017) - a także ich koncert w sobotę 3 czerwca 2017 w Poznaniu - klub "Pod Minogą"DRAB MAJESTY 
"The Demonstration"

(DAIS RECORDS)
Niedawno wpadła mi w ręce płyta amerykańskiej grupy Drab Majesty. Co tam grupy, w zasadzie ten pochodzący z Los Angeles twór, dowodzony jest przez jednoosobową załogę, nad którą czuwa niejaki Deb Demure. Ten mocno zapatrzony w dark/wave'owych wykonawców epoki 80's Artysta, jawi się wszech instrumentalistą, albowiem do "multi" jeszcze mu trochę brakuje. Deb śpiewa, gra na gitarze, także na syntezatorze basowym oraz stosuje automat perkusyjny. Nie trzeba mieć sokolego ucha, by dostrzec u niego fascynację przede wszystkim holenderskimi Clan Of Xymox, ale też ich epigonami z kanadyjskiej formacji Handful Of Snowdrops. Do roznoszącego się na najnowszej drugiej już płycie "The Demonstration" mroku, melancholii, a czasem nawet oniryzmu, można jeszcze powołać się na wszelakiej maści innych przyjemnie posępnych twórców pierwszego etapu bogatego katalogu wytwórni 4 AD.
"The Demonstration" na pewno gór nie przenosi, pręg na ciele nie pozostawia, ale intryguje, zaciekawia, a co najważniejsze: przyjemnie pieści spragnione gotyckiej aury uszy. Już od początkowej albumowej fazy, czyli od utworu "Dot In The Sky", poprzedzonego intro "Induction" wiemy, że czeka nas kawał dobrze skrojonej muzyki, na szczęście także wyzbytej produkcyjnego przeładowania.
Deb Demure preferuje znane smakoszom gatunku archaicznie rozmyte gitary, takie troszkę pod Cocteau Twins, czasem nawet pod The Cure - tak z okresu "Pornography", no i oczywiście pod wspomnianych Clan Of Xymox także - ze szczególnym naciskiem na ich dwa pierwsze albumy. Na potwierdzenie owych spostrzeżeń polecam uważniej przyjrzeć się kompozycjom: "Too Soon To Tell", "Cold Souls", bądź "Kissing The Ground".
Zupełnie niespodziewanie przyszło mi odkryć pełną uroku płytę, zionącą lubianą atmosferą, która wydawać by się mogło, że już dawno odeszła bezpowrotnie.

UWAGA !!! - Drab Majesty wystąpią w najbliższą sobotę 3 czerwca w poznańskim klubie "Pod Minogą". Dobrze byłoby takiego koncertu nie przegapić. 

Andrzej Masłowski

RADIO AFERA 98,6 FM (Poznań) - 
www.afera.com.pl

"NAWIEDZONE STUDIO",
w każdą niedzielę od godz. 22.00 do 2.00


"... dla tych, którzy wiedzą, co w muzyce najpiękniejsze"