środa, 22 lutego 2017

MARILLION - "Marbles In The Park" - (2017) -


MARILLION
"Marbles In The Park"

(RACKET RECORDS)
****
Marillion są mistrzami w mnogości koncertowych wydawnictw. Większość z nich ukazuje się jednak pokątnie, a nabywają je jedynie najbardziej dociekliwi za pośrednictwem firmowego internetowego sklepu. Tylko nieliczne trafiają do powszechnego handlu - jak "Marbles In The Park". Ten podwójny album stanowi za zapis koncertu, który odbył się w ramach cyklu "Marillion Weekend" w sobotnią noc 21 marca 2015 roku w Center Parks, w holenderskim Port Zelande.
Historia "Marillion Weekend" sięga roku 2002. Przeważnie imprezy bywają trzydniowe, a w ich ramach grupa każdego dnia przedstawia odmienny repertuar. Niejednokrotnie przypominając klasyczne albumy w ich pełnym wymiarze. Dotąd wspomniane wydarzenia mieli okazję podziwiać fani w wielu krajach, jednak Polskę coś skrupulatnie omijano. Na początku kwietnia br. ten stan rzeczy na szczęście ulegnie zmianie, ponieważ Marillion zagrają trzydniowy koncert w Łodzi pod szyldem "Marillion Weekend".
Tytuł "Marbles In The Park" w zasadzie wiele wyjaśnia. We wspomnianym Port Zelande, Steve Hogarth i spółka przedstawili w całości jedno ze swych najwyżej klasyfikowanych dzieł - "Marbles". Co istotne, w pełnej wersji, która obejmowała zakres dwóch płyt - albowiem pierwotnie na szeroki rynek dotarła jedynie okrojona edycja jednopłytowa. Niestety odarta o fajny "The Damage" czy też piękną blisko dwudziestominutową suitę "Ocean Cloud". Tutaj jest wszystko na swoim miejscu. W dodatku w poprawnej kolejności względem edycji poszerzonej. Cały album absolutnie wyborny, ze szczególnym naciskiem na moją faworytkę "Fantastic Place", singlowe "Don't Hurt Yourself" oraz "Your Gone", prześliczne "Angelina", mini suitę "Neverland" oraz wspomnianego już tasiemca "Ocean Cloud". Na dokładkę grupa zaserwowała jeszcze dwie kompozycje z albumu "Afraid Of Sunlight" ("King", a także obłędnie piękne "Out Of This World") plus tytułowe nagranie z obecnie przedostatniego longplaya "Sounds That Can't Be Made".
Tego typu koncert (a raczej koncerty) najlepiej przeżyć na własnej skórze. Posłuchanie ich z płyty może jedynie stanowić za ciekawostkę i tylko delikatnie połechtać podniebienie. Na "Marbles In The Park" praktycznie poza nieistotnymi zmianami kosmetycznymi - czytaj: aranżacyjnymi, będącymi wynikiem ogólnej atmosfery, w tym rzecz jasna dobrze reagującej publiczności, tak naprawdę muzycy trzymają się określonego szablonu. A więc, słuchając tej bądź co bądź przepięknej muzyki z płyty praktycznie obcujemy tylko z czymś dobrze znanym od lat, z kolei udział "na żywo" należy rozpatrywać w kategoriach magii.

Andrzej Masłowski

RADIO AFERA 98,6 FM (Poznań) - 
www.afera.com.pl

"NAWIEDZONE STUDIO",
w każdą niedzielę od godz. 22.00 do 2.00


"... dla tych, którzy wiedzą, co w muzyce najpiękniejsze"