czwartek, 16 lipca 2015

Nawiedzone po atakach z 11 września 2001 r.

Przeglądając zeszytowe rozpiski Nawiedzonego Studia doszedłem aż do 2000 roku. Oczywiście tylko je przerzucając, na szczegółowe plądrowanie przyjdzie jeszcze czas. Zabrałem się zatem za rocznik 2001, no i.... , wyłowiłem pierwszą niedzielą po atakach terrorystycznych w Ameryce z 11 września - niedziela 16 września. To już były czasy 4-godzinnego Nawiedzonego.
W zeszycie zawieruszył się "Newsweek" z chwilę późniejszego 30 września. Zachodziłem przez chwilę po głowie, po co mi on? Nie mam w zwyczaju kupowania żadnej prasy - poza muzyczną. Wszystko się wyjaśniło za sprawą stron nr 92-93. Jako zakładkę posłużył mi dodatek w postaci mapy. Stało tam o komercjalizacji rozgłośni radiowych. Artykuł pt. "Małomówne McRadia" rozpoczynały słowa: "W radiu nie ma już miejsca i czasu na rozmowę. Muzyka wszędzie jest taka sama. Słuchacze chcą tylko zabijacza ciszy. I dostają go." Zupełnie jakbym słyszałem siebie. Od lat ględzę wszystkim to samo. Zatrzymajmy się jeszcze na jednym fragmencie, już niemal pod koniec tekstu: ".... Ludzie nie słuchają już radia. Traktują je jako zabijacza ciszy. Chcą je jedynie słyszeć - mówi Alina Dragan, analityk rynku radiowego. Dlatego w paśmie dziennym powinno być więcej atrakcyjnej muzyki - podkreśla Smolar. Słowo - czyli teatr, reportaż, audycje autorskie - ma szansę przede wszystkim wieczorem, kiedy słuchacze stają się na ogół telewidzami". Myślę, że niewiele się zmieniło. Niech te słowa będę także odpowiedzią na częste zapytania, dlaczego "Nawiedzone Studio" jest nadawane o tak późnej porze?
Polska wówczas była świeżo po wyborach parlamentarnych, które miażdżąco wygrało SLD, uzyskując 231 mandatów, podczas gdy drugie ugrupowanie PO otrzymało zaledwie 68 miejsc w Sejmie. Trzecia uplasowała się Samoobrona (48 mandatów), a czwarty pierdnął PiS (47 mandatów). W Sejmie znaleźli się jeszcze PSL i LPR, no i z jednym miejscem Mniejszość Niemiecka. Boże jak pięknie wyglądała czwarta pozycja. Szkoda, że pod tym względem tak wiele się pozmieniało.
Przejdźmy do radiowego archiwum i zobaczmy co nastąpiło u mnie pięć dni po zamachach na World Trade Center i Pentagon:


RADIO "AFERA"
16 września 2001 r., niedziela
godz. 22.00 - 2.00

realizacja: Włodek Wieczorek
prowadzenie: Andrzej Masłowski


FRANK SINATRA - Theme From New York, New York - (album "My Way - The Best Of", 1997) - piosenka z 19 września 1979 r., nagrana w Los Angeles
VELVETT FOGG - New York Mining Disaster - (album "Velvett Fogg", 1969)
NAZARETH - New York Broken Toy - (album "Expect No Mercy", 1977)
DON HENLEY - New York Minute - (album "The End Of Innocence", 1989)
BRUCE SPRINGSTEEN - New York City Serenade - (album "The Wild, The Innocent & The E Street Shuffle", 1973)
THE YARDBIRDS - New York City Blues - (album "Having A Rave Up", 1966)
LEONARD COHEN - First We Take Manhattan - (album "I'm Your Man", 1988)
WHITE LION - Broken Home - (album "Big Game", 1989)
WHITE LION - Cry For Freedom - (album "Big Game", 1989)
QUEEN - All Dead, All Dead - (album "News Of The World", 1977)
DARE - Wings Of Fire - (album "Blood From Stone", 1991)
HOUSE OF SHAKIRA - Strangers - (kompilacja "MTM Music - Volume 5", 2000)
DEMON - Expressing The Heart - (album "Heart Of Our Time", 1985)
DEMON - Life On The Wire - (album "Breakout", 1987)
DEMON - Let Me Out Of Here - (album "Spaced Out Monkey", 2001)
WARFARE - Phantom Of The Opera - (album "Hammer Horror", 1993)
ALBION - Golgotha - (album "Albion", 1995)
DE / VISION - Moments We Shared - (album "Unversed In Love, 1995)
DE / VISION - Blue Moon - (album "Unversed In Love, 1995)
MARC ALMOND - Born To Cry - (album "Stranger Things", 2001)
PENDRAGON - Kowtow - (album "Kowtow", 1988)
SIMON & GARFUNKEL - The Only Living Boy In New York - (Box "Old Friends, 1997) - oryginalnie na albumie "Bridge Over Troubled Water", 1970
TRANSATLANTIC - Duel With The Devil - (album "Bridge Across Forever", 2001) - przedpremierowo z promocyjnej płytySłuchaczka Joanna napisała 23 września w obszernym liście m.in: "...Jezus!, czy Pan może jeszcze raz wyemitować "Can You Imagine" Yes za tydzień! Muszę to sobie nagrać! Jestem zachwycona! Już ponad tydzień temu Przemek G***** (nazwiska postanowiłem nie ujawniać - przyp. A.M.) przysłał mi dwa albumy Marillion "Fugazi" i "Misplaced Childhood", jednak jeszcze nie miałam specjalnie okazji ich posłuchać. Myśli Pan, że mi się spodoba Marillion?...."
Z kolei inna Słuchaczka Ania, przysłała kartkę (z datą stempla 17.09.01): "W ramach kącika życzeń chciałabym gorąco poprosić o.... BLACKMORE'S NIGHT (z początkowych albumów lub ostatniego "Fires At Midnight") (.....) a także Lorenę McKennit i szczególnie (dawno nie słyszaną) KARI RUESLATTEN". Zachowałem oryginalną pisownię.
Ktoś zamówił grupę High Tide, ale nie zapisałem któż to.
Słuchacz Marcin poprosił o Abraxas z pierwszego lub drugiego albumu, ale zarazem zaznaczył, że wstaje o 5 rano. Sugestia - Masłowski najlepiej zagraj od razu na wstępie :-)
Inny Marcin podziękował z kolei za Mostly Autumn, zaznaczywszy iż nie ma innych zamówień.
Darek uśmiecha się o Muse i Jethro Tull, a Joasia o Too Much "Song For My Lady", Joy Division, Sisters Of Mercy, Lacrimosa, Therion z płyty "Vovin" oraz Carla Orffa "O Fortuna".
Ania z Mosiny zażyczyła sobie Symphony X, coś oprócz dwóch ostatnich płyt.
Nieodżałowany Piotr Krystek (vide Szalony Pan Piotr) wysłał 18 września na skrzynkę mego Taty informację o nowym dziele Jima Peterika i Johnny'ego Van Zanta. Załączył przy okazji tekst do piosenki dedykowanej ofiarom zamachów "The Day America Cried", której refren kończą słowa: "... we join our hearts - to remember all who have died, The Day America Cried".
Jest jeszcze mnóstwo innych zapisków, korespondencji, ale tamte już są tylko dla mnie :-)Andrzej Masłowski Radio "AFERA" 98,6 FM (Poznań)  - www.afera.com.pl

"NAWIEDZONE STUDIO",
w każdą niedzielę od godz. 22.00 do 2.00"... dla tych, którzy wiedzą co w muzyce najpiękniejsze"