piątek, 2 stycznia 2015

"BOGOWIE" - muzyka do filmu - (2014) -

BARTOSZ CHAJDECKI
"BOGOWIE" - muzyka do filmu - (POLSKIE RADIO SA) - 
****


Muzyka filmowa rządzi się swoimi prawami. Często komponowana na zamówienie pod istniejący już obraz, nie zawsze jest w stanie wyrazić pełnię uczuć jej kompozytora. Bywają jednak osobliwe przypadki, które nie tylko idealnie współgrają z pędzącą filmową taśmą, lecz potrafią również obronić się bez jej udziału. Jak w tym przypadku.
Ponad dwadzieścia miniatur autorstwa Bartosza Chajdeckiego, tworzy przejmującą całość. Jako, że film Łukasza Palkowskiego przecież właśnie taki jest. Najwyraźniej kompozytora wciągnęła historia i postać prof. Religi, bowiem ile barw i cieni miało jego życie, tyleż samo przelał on na swe pięciolinie.
W pierwszym nagraniu "Retrospekcja" pojawia się charakterystyczny motyw, który później w różnych odcieniach zostaje wielokroć powtarzany. Do niego, dochodzi mnóstwo innych podniosłych i lirycznych momentów. Muzyka zatem idealnie dopasowała się do scen ze szpitalnych sal operacyjnych, niemal szaleńczych samochodowych podróży Profesora, wielu nakładających się na siebie problemów zawodowych, chwil załamań, jak i triumfów.
Chajdecki był świadomy tego, co chciał stworzyć. W jego dziele nie ma ani jednej przypadkowej i niepotrzebnej nuty. Co ciekawe, z racji, iż film osadzono w realiach lat 80-tych, sama muzyka trzyma się również korzennie tamtej dekady. Tworzy nam się symfonia z grą sekcji rockowej. Podobno perkusista na tę okoliczność zagrał na zestawie pochodzącym z tamtej epoki.
"Bogowie" jest znakomicie zrealizowaną historią z początków samodzielnej kariery Zbigniewa Religi, jako inicjatora polskiej transplantologi, która to historia powinna mocno inspirować i dawać poczucie wiary, albowiem gdy się uparcie dąży do określonego celu, to zawsze się go osiąga. Tej barwnej opowieści stosownie towarzyszy równie piękna i podniosła muzyka. Czasem wręcz obłędna.
Andrzej Masłowski


RADIO AFERA 98,6 FM (Poznań) - także w internecie !!! - www.afera.com.pl

"NAWIEDZONE STUDIO",
w każdą niedzielę od godz. 22.00 do 2.00

(4 godziny na żywo!!!)

===============================

"BLOG NAWIEDZONEGO"
oraz
"BLOG TYLKO O PŁYTACH CD i LP