piątek, 8 kwietnia 2016

TANITA TIKARAM - "Closer To The People" - (2016) -TANITA TIKARAM
"Closer To The People"
(EAR MUSIC / EDEL)
***1/2Lubię Tanitę, choć nie słucham jej zbyt często. Zauważam jednak, jak artystycznie wciąż się rozwija, i jak wielką ma z tego frajdę. Oczywiście dla milionów ludzi tego świata, ta niezwykła dziewczyna, która była objawieniem końca lat osiemdziesiątych (tak jak: Suzanne Vega, Tracy Chapman czy Edie Brickell) na zawsze pozostanie piosenkarką jednego przeboju - "Twist In My Sobriety". I nic tego stanu rzeczy nie zmieni, nawet ta, jakże już kompletnie inna płyta. A przecież po drodze ile ich jeszcze było, chociażby pełna uroku i na pół przebojowa "The Cappucinno Songs", bądź absolutnie piękna, choć zdecydowanie za krótka "Sentimental". No cóż, "Closer To The People" też nie pokręci się zbyt długo w odtwarzaczu - to tylko dziesięć piosenek, trwających niewiele ponad pół godziny. Za to jest w nich wszystko, co Artystka zechciała przerzucić na lirykę i nuty.
Album bywa żywy, niemal radosny, jak w choćby: "Glass Love Train", bądź kapitalnym, podanym w klimacie retro "The Way You Move", jednak przeważa na nim ton refleksyjny, nastrojowy, niespieszny, co objawiają piosenki: "Cool Waters", "Closer In The People", "Gris Gris Tails", "The Dream Of Her", czy też urocza i skąpo przyodziana, finałowa "My Enemy" - z leniwym pianinem, rozmarzoną wiolonczelą i dostojnie śpiewającą naszą bohaterką.
To bluesowo-jazzująca płyta. Bywa, że nawet retro jazzująco-big-bandowa.
Co ciekawe, Tanita nie poszła na łatwiznę, podbierając repertuar zasłużonym klasykom, lecz sama postanowiła wkomponować się w ich dawną rzeczywistość. Przy pomocy kilku ludzi nagrała zgrabną całość, której przyjemnie da się posłuchać o każdej porze dnia, bez względu na zaokienną aurę. Aby osiągnąć postawiony cel skompletowała zacny band, ze wszystkimi potrzebnymi instrumentami (m.in. pianino, klarnet, flet, akordeon, saksofon, smyczki, itd....) i nagrała autentycznie fajną płytę. Taką, o którą nie upomną się żadne dzisiejsze listy przebojów. Dla smakoszy gatunku i jej talentu.


Andrzej Masłowski


RADIO AFERA 98,6 FM (Poznań) - 
www.afera.com.pl

"NAWIEDZONE STUDIO",
w każdą niedzielę od godz. 22.00 do 2.00"... dla tych, którzy wiedzą, co w muzyce najpiękniejsze"