piątek, 21 września 2018

o nadchodzących poznańskich koncertach

Poznań, to nie Warszawa, a Kolejorz nie Legia. Nie jesteśmy świątynią kultury, a i kilka zabytkowych miejsc nie czyni z nas arterii na polskiej mapie turystyki. A mimo wszystko, okazjonalnie jednak odwiedzają Gród Przemysła znaczący artyści. W październiku dotrą Fish oraz Within Temptation, w listopadzie Editors, w grudniu Colin Bass, w marcu Chris DeBurgh, a w maju Steve Hackett. Oczywiście po drodze nawinie się sporo innych koncertów, ja jednak wymieniłem tylko wg mnie najważniejsze.
Fish pojawi się 15 października w targowej hali MTP 2. Będzie to na swój sposób wyjątkowy koncert. Raz, że maestro zaprezentuje jakiś fragment z nadchodzącego albumu "Weltschmerz" (premiera w 2019 r.), dwa: zaśpiewa w całości Marillion'owskie "Clutching At Straws" (w ub. roku mieliśmy 30-lecie), a trzy: podobno to ostatnia jego trasa. Oczywiście bzdura, nikt w to nie uwierzy, ale na ten moment trzeba taką deklarację uszanować.
Editors nie dotarli do nas przy poprzedniej płycie "In Dream" (zdaje się rozchorowany był Tom Smith), to teraz muzycy dotrą ze sporo słabszą, a w moim odczuciu wręcz nieudaną płytą "Violence". Słaba płyta jednak niech nikogo nie zniechęca, Editors to ciągle świetny zespół, i już choćby z uwagi na doskonały album "The Weight Of Your Love" (2013), należy im się po wsze czasy szacunek. Anglicy wystąpią u nas w sobotę 24 listopada, w tej samej co Fish MTP 2.
O koncercie Colina Bassa dowiedziałem się zaledwie przed tygodniem. Basista Camel zaprezentuje się 2 grudnia w klubie "Blue Note". Jego występ poprzedzą progowi Amarok oraz Walfad. A wszystko z okazji 20-lecia albumu "An Outcast Of The Island". W swoim czasie była to ogromnie popularna płyta, najpierw w Poznaniu, a po chwili już w całej Polsce. Wystąpili na niej muzycy z Quidam, Abraxas, Hammondzista Wojciech Karolak, a nawet sam Andy Latimer. Świecił tam hit "Denpasar Moon", który pierwotnie powstał pod pseudonimem Sabah Habas Mustapha, po czym został nagrany ponownie, już jako Colin Bass, w dodatku w sporo klarowniejszej wersji, w której ostatecznie trafił na wspomnianą płytę. Natomiast sympatię do Poznania Mistrzunio odzwierciedlił w specjalnie skomponowanym kawałku "Poznań Pie", który pojawił się jako dodatek do wydanej u nas Epki "As Far As I Can See".
Udało mi się wówczas osobiście spotkać z Artystą. Miało to miejsce w siedzibie nieistniejącej już hurtowni płyt, która mieściła się przy ul. Uroczej. Przeprowadzoną z Bassem rozmowę posiadam utrwaloną na wówczas wypalonym cd-r, jednak z uwagi na brak mego profesjonalizmu, nie nadaje się ona do odtworzenia publicznego.
Myślę, że za sprawą Colina Bassa czeka nas przemiły wieczór. Jednak, choć już nawet otrzymałem ustne zaproszenie, nie skorzystam z koncertu w całości. Niedziela, niestety niedziela. Dlaczego akurat ten dzień tygodnia? Nie zarwę przecież Nawiedzonego Studia dla pół godziny dłużej trwającego koncertu. Trudno, pobędę ile się maksymalnie da, po czym szpula na Rocha.
Na Chrisa DeBurgha nikt nie musi mnie namawiać. Kocham faceta, więc zapłakałbym się, gdybym na jego koncert nie dotarł. Tym bardziej, że praktycznie wszystko pod nosem. Zamówiłem bilet na nadchodzące urodziny, i oby do tej pory ich nie wykupiono.
Chris DeBurgh wystąpi w poznańskiej Arenie 8 marca przyszłego roku. Koncert pod szyldem "Lady In Red Day" wiele sugeruje. Zapewne Artysta sięgnie do albumu "Into The Light", z którego pochodzi jego najsłynniejszy przebój "The Lady In Red", jednak nie wątpię, że w ogóle z worka posypie się najlepszymi piosenkami.
Na koniec najnowsza wczorajsza wieść o koncercie Steve'a Hacketta. W Poznaniu dojdzie do niego w poniedziałek 6 maja 2019 r. w Sali Ziemi. Trasa pod szyldem "Genesis Revisited Tour 2019" ma przynieść absolutną niespodziankę, w postaci zagrania w całości !!! Genesis'owskiej płyty "Selling England By The Pound" (dzieła z końcowego okresu Petera Gabriela - w moim odczuciu najlepszej zespołowej za jego kadencji), do tego świętowanie trzeciej solówki Hacketta "Spectral Mornings" (mojej ulubionej!), plus jeszcze coś nowego. Będzie smakowicie. I choć ceny biletów nie rozpieszczają, jestem przekonany, że koncert wyprzeda się na pniu. Aha, sprzedaż biletów na oba koncerty Hacketta (bowiem następnego dnia w Krakowie) już od piątku 28 września.
O Within Temptation niczego nie napiszę, albowiem i tak już po biletach. Na szczęście tutaj jestem zabezpieczony.Andrzej Masłowski
 
"NAWIEDZONE STUDIO"
w każdą niedzielę od godz. 22.00 do 2.00

na 98,6 FM Poznań 
 
"Nawiedzone Studio dla tych, którzy wiedzą, co w muzyce najpiękniejsze"