czwartek, 28 maja 2015

Warner Music Poland już oficjalnie z katalogiem Polskich Nagrań

Od pewnego czasu wiemy już o wykupie Polskich Nagrań przez Warner Music Poland. Transakcja została właśnie oficjalnie sfinalizowana. Pomimo wielu wcześniejszych sprzeciwów i oburzeń. Stało się, jak się stało. Skoro Państwo Polskie nie wyrażało chęci ratowania przysłowiowego umarlaka, a status ekonomiczny firmy osiadł na mieliźnie, po postu nie było innego wyjścia. Widzę w tym jednak nieco pozytywów. Polskie Nagrania nie były w stanie w pełni reprezentować posiadanych bogatych zasobów, nawet pomimo zauważalnego "rozruchu" w okresie ostatnich kilku lat. Wiele muzycznych dóbr narodowych skazanych było na pokrywanie się kurzem w jej archiwach. Poza tym, głośna sprawa o tantiemy za dzieła Anny German, przybiła gwóźdź do trumny.
Reedycje płyt Niemena, Grechuty, Demarczyk i jeszcze kilku innych, z reguły tylko tych najbardziej znanych wykonawców, nie w pełni zaspokajały zapotrzebowanie. Ktoś zarzuci, że to kolejna sprzedaż polskiego kapitału w obce ręce, a ja powiem, ze nareszcie znalazł się potentat, który to majątku nie przetrwoni, natomiast wiele nagrań uzyskało szanse na opuszczenie zaciemnionych piwnic. Kto wie, być może właśnie dostały szansę na ocalenie od zapomnienia.

Poniżej przedstawiam oficjalną informację o tym wydarzeniu:

WARNER MUSIC POLAND PRZEJMUJE POLSKIE NAGRANIA 
Najstarsza polska wytwórnia fonograficzna posiada w swoich zasobach 36 tys. nagrań polskich artystów.
Oryginalne taśmy nagraniowe, po ich zdigitalizowaniu, zostaną przekazane do Narodowego Archiwum Cyfrowego, jako część dziedzictwa narodowego.
WARSZAWA, NOWY JORK — 26 maja 2015: Warner Music Group (WMG) poinformował o sfinalizowaniu transakcji przejęcia Polskich Nagrań, najstarszej polskiej wytwórni fonograficznej. Należąca do Skarbu Państwa spółka została wystawiona na sprzedaż w styczniu tego roku.  Katalog Polskich Nagrań to jeden z najcenniejszych w kraju zbiorów muzyki popularnej, rockowej, ludowej, klasycznej i jazzowej zarejestrowanej w okresie od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku do dnia dzisiejszego. Znajdują się w nim nagrania znanych wykonawców muzyki rozrywkowej takich jak: Anna German, Czesław Niemen, Marek Grechuta, Irena Santor, Zdzisława Sośnicka, Breakout, światowej sławy kompozytorów muzyki klasycznej, w tym Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara, oraz znakomitych dyrygentów, jak np. Antoni Wit i Jacek Kacprzyk. 
Warner Music Poland zachowa prestiżową markę „Polskie Nagrania Muza – z kogucikiem” i nadal będzie wydawać muzykę z obszernego katalogu tej wytwórni. Po zdigitalizowaniu całych zasobów oryginalne taśmy matki zostaną przekazane do Narodowego Archiwum Cyfrowego, gdzie będą przechowywane, jako element dziedzictwa narodowego. 
Warner Music Poland to jedna z czołowych wytwórni fonograficznych na polskim rynku. Wśród jej labeli jest Pomaton, który przez 25 lat zajmował się wydawaniem polskiej muzyki, m.in. w ramach serii Złota Kolekcja obejmującej składankowe reedycje największych przebojów, pochodzących w dużej części z katalogu Polskich Nagrań. 
Piotr Kabaj - Prezes i Dyrektor Generalny Warner Music Poland oświadczył: „Ta transakcja stanowi doniosły krok w rozwoju naszej działalności. To dla nas wielki zaszczyt, że będziemy reprezentować tak znaczących artystów i opiekować się tak znakomitym katalogiem. Bazując na naszym doświadczeniu i potencjale, zamierzamy zrobić wszystko, by historyczna marka Polskie Nagrania dalej żyła i by te legendarne nagrania zdobyły nowych miłośników w Polsce i za granicą.
Stu Bergen - President, International, Warner Recorded Music powiedział: „Przejęcie niesamowitego katalogu Polskich Nagrań przyczyni się do wzmocnienia naszej już i tak silnej pozycji na tym ciągle rozwijającym się, tętniącym kulturą rynku. Jest to kolejne posunięcie w ramach naszej strategii polegającej na pozyskiwaniu zbiorów nagrań lokalnych artystów w krajach, w których dzięki nowym technologiom można dotrzeć z muzyką do masowego odbiorcy, odkrywając jednocześnie nowe możliwości w sferze działalności tak twórczej, jak i biznesowej”.
Transakcja ta stanowi jedno z kilku podobnych przedsięwzięć przeprowadzonych w ostatnim czasie przez Warner Music Group na rynkach wschodzących. W związku z przejęciem Parlophone Label Group w lipcu 2013 r. WMG został właścicielem oddziałów EMI na kluczowych rynkach Europy Wschodniej, w tym w Polsce. W kwietniu 2014 r. WMG przejął znaną wytwórnię Gold Typhoon Group, która zgromadziła jeden z największych i najcenniejszych zbiorów muzyki tworzonej przez artystów z Chin, Hongkongu i Tajwanu. W grudniu 2013 r., po wykupieniu przez WMG udziałów Gallo Records w joint venture Warner Music Gallo Africa rozpoczął działalność oddział Warner Music South Africa. W czerwcu 2013 r WMG ogłosił przejęcie Gala Records Group, czołowej niezależnej wytwórni fonograficznej na rynku rosyjskim, i przekształcenie jej w Warner Music Russia. Te przejęcia zbiegły się w czasie ze zwiększeniem inwestycji w rozwój lokalnych katalogów nagrań na innych rynkach o dużym potencjale wzrostowym, w tym w Brazylii.======================================
======================================

Andrzej Masłowski 


 

Radio "AFERA" 98,6 FM (Poznań)  - www.afera.com.pl

"NAWIEDZONE STUDIO",
w każdą niedzielę od godz. 22.00 do 2.00
"... dla tych, którzy wiedzą co w muzyce najpiękniejsze"