piątek, 15 stycznia 2016

guma

W ostatnich dniach nie tylko słucham Davida Bowiego, choć Jego najwięcej. A powinienem Lucę Turilliego i jego kompanów z Rhapsody. Wrocławski koncert tuż tuż. Pojadę z moim dobrym kolegą, z którym niegdyś regularnie raz na kilka tygodni odwiedzaliśmy Berlin. Nie tylko po same płyty, ale i choćby po to, by zjeść prawdziwego kebaba - od Turka. Spora to frajda. Gdy się panu Turkowi powiedziało, żeby nie przesadzał z tą cholerną zieleniną, to tak wszystko ze sobą pozestawiał, że niebo w gębie. U nas aby zjeść dobrego kebaba trzeba się samemu dobrze postarać. Brakuje w tej dziedzinie mistrzów, bywają głównie rzemieślnicy. A ja lubię artystów. I to nie tylko w muzyce.
Wracając do Davida Bowiego...., podobno na świecie po śmierci Artysty tak wzrosło zainteresowanie najnowszym dziełem "Blackstar", że zabrakło płyt w magazynach (te powrócą dopiero pod koniec miesiąca). Obecnie wszystkie winylownie tłoczą drugi nakład, ponieważ pierwszy rozszedł się w trymiga. Na aukcjach internetowych wiele winylowych starych tłoczeń jego albumów posiada na tę chwilę mocno wyśrubowane ceny. Sprawdziłem, ale to dobrze - prawa rynku. Gdy emocje opadną, ceny zapewne także, lecz teraz.... Podobnie sprawy się miały tuż po śmierci Michaela Jacksona. Pamiętam jedną aukcję w serwisie Allegro, gdzie kilka osób licytowało bułgarskiego longplaya "Thriller", którego cena z reguły nigdy nie przekraczała 25-30 zł, a wówczas zakupiono go za ok.110 złotych. Dlatego polecam kupować na bieżąco, po co później brać udział w tego typu szaleństwach.
Wczoraj otrzymałem w prezencie od "gotyckiego" Krzyśka niesamowitego maxi singla. Absolutnie zaskakującego i mającego bezpośredni akcent z jedną z moich ulubionych płyt minionego roku. Niestety zauważyłem, że mam nieco wysłużony pasek w gramofonie, który trzyma obroty na 33 1/3, natomiast na szybszych 45 RPM, robi psikusy. Muszę zatem kupić ową nową gumę, by go jak najszybciej posłuchać. Nie mogę się doczekać! Dopiero później postaram się o tym wszystkim coś napisać.


Andrzej Masłowski


RADIO AFERA 98,6 FM (Poznań) - 
www.afera.com.pl

"NAWIEDZONE STUDIO",
w każdą niedzielę od godz. 22.00 do 2.00"... dla tych, którzy wiedzą, co w muzyce najpiękniejsze"