czwartek, 11 czerwca 2015

nie żyje CHRISTOPHER LEE (27.V.1922 - 7.06.2015)


W niedzielę 7 czerwca zmarł Christopher Lee, choć dopiero dzisiaj media doniosły o tym fakcie. Niezwykły był to aktor. Znany z bardzo wielu ról, m.in. z przygód Jamesa Bonda, ale przede wszystkim zasłynął jako hrabia Drakula. Pamiętam jeszcze kilka innych ról, za które go bardzo cenię. 
Christopher Lee miał przede wszystkim obłędny głos. Piękny, niski głos. Idealnie nadający się do narracji, co zresztą często robił, ale i do śpiewu, co szczególnie udowodnił w latach ostatnich. Sam nagrał metalową płytę, a także współpracował z grupami Manowar oraz Rhapsody (obecnie znaną jako Rhapsody Of Fire). Z pierwszą z nich współtworzył remake kapitalnego dzieła "Battle Hymns", jako "Battle Hymns MMXI". Jego głos można usłyszeć w drugiej części dzieła, w utworze "Dark Avenger", w którym to pierwotnie narracji dostąpił inny głosowy geniusz Orson Welles.
Grupie Rhapsody aktor pomógł nieco więcej, choć dla mnie dał się szczególnie zapamiętać dzięki genialnej i podniosłej pieśni "The Magic Of The Wizard's Dream" - znanej z drugiej części dzieła "Symphony Of Enchanted Lands" z 2004 roku.
I w tym miejscu pragnę szczególnie polecić wydany rok później mini album "The Magic Of The Wizard's Dream", gdzie obok anglojęzycznej wersji hymnu, otrzymujemy dodatkowo ten sam utwór zaśpiewany po włosku, francusku i niemiecku. W każdym z nich zaśpiewał (obłędnie !!!) maestro Lee.
Fani rocka zapewne pamiętają jeszcze okładkę najlepszej płyty Paula McCartneya (nagranej z grupą Wings), a mianowicie "Band On The Run" (1973). Przedstawia ona więziennych zbiegów namierzonych reflektorem z wartowniczej wieży, a pośród nich są m.in. członkowie Wings, jak i Christopher Lee we własnej osobie.
Jak wiemy, aktor kilka lat temu otrzymał nawet tytuł szlachecki.
Niedawno ukończył 93 lata.
Bardzo się cieszę Chris, że dla nas byłeś i tworzyłeś. Dziękuję za wszystko, a teraz brnij do świata lepszego ....Andrzej Masłowski


Radio "AFERA" 98,6 FM (Poznań)  - www.afera.com.pl

"NAWIEDZONE STUDIO",
w każdą niedzielę od godz. 22.00 do 2.00


"... dla tych, którzy wiedzą co w muzyce najpiękniejsze"