środa, 7 marca 2018

nie żyje VAN McLAIN

VAN McLAIN
Dowiaduję się o śmierci Vana McLaina. Kolejnej bliskiej mi w świecie rocka postaci. Widzę, że kostusze limit się nie wyczerpuje. Jak tak dalej pójdzie, to zostaniemy skazani na słuchanie Davida Guetty, albo "talentów" Eurowizyjnych. Zresztą, jeśli już nawet w "Faktach" trąbią o jakiś czterech góralkach, które przerobiły Podsiadłę (słyszałem - to teraz takie cuś się masom podoba?), dzięki czemu po kilku dniach dochrapały się dwóch milionów wyświetleń na You Tube, to o czym my tu w ogóle mówimy. Kto w naszym kraju zna Vana McLaina? A to Drodzy Państwo znamienity człek był. Klasowy gitarzysta, producent i okazjonalnie śpiewający kompozytor, znany z amerykańskiej grupy Shooting Star.
Gitarzystę dopadła jakaś dziwna krwotoczna przypadłość; wirus zachodniego Nilu - tak się zwąca. Akurat miałem dzisiaj wizytę w rejonowej przychodni, zapytałem więc doktorkę, co to za diabelstwo? Nie znała, ale po chwili wspólnie zidentyfikowaliśmy należną wiedzę w sieci. McLain walczył z tym cholerstwem ponoć trzy lata.
Muzyk już raz uciekł spod kosy żniwiarzowi. Miało to miejsce mniej więcej przed dwoma dekady, gdy rozpoznano u niego raka przełyku. Artysta zawziął się w sobie, lekarze tym bardziej stanęli na wysokości zadania, dzięki czemu udało mu się wyjść z tamtej opresji.
SHOOTING STAR - okres LP "Burning"
McLain był niezwykle lubianą i szanowaną postacią w muzycznym środowisku. Uchodził za dobrą duszę i przeuroczego człowieka, był także bezinteresownym aktywistą (prawdziwy ostatni mohikanin), który zaszczepiał muzyczne pasje u młodych, tym samym wspomagając ambitnych twórców w swoich rodzimych stronach.
Dowodzoną przez McLaina grupę Shooting Star, nie raz posłuchaliśmy w Nawiedzonym, ostatni raz miało to miejsce w lipcu ubiegłego roku, kiedy do głosu doszły trzy kompozycje z kapitalnej płyty "Burning" (1983). Przy okazji dodam, iż Shooting Star byli pierwszym amerykańskim zespołem, któremu przyszło podpisać kontrakt z należącą do miliardera Richarda Bransona wytwórnią Virgin Records - tej od m.in. Dzwonów Rurowych Oldfielda.
Muzykę Shooting Star w latach osiemdziesiątych chętnie przygarniały amerykańskie rozgłośnie radiowe. Grupa szła łeb w łeb z takimi formacjami, co: Reo Speedwagon, Journey, Kansas, Starship czy Survivor. Notabene często prezentując do nich zbliżoną twórczość.
SHOOTING STAR - okres LP "Silent Scream"
O kalibrze popularności Artysty w naszym kraju niech uświadomi nas fakt, iż o jego śmierci, do której doszło 2 marca br., dowiedziałem się dopiero wczorajszej nocy, i to też dzięki pewnemu muzycznemu zapaleńcowi, a przy okazji Słuchaczowi mojej jak najbardziej nieskromnej audycji.
Wielka nieoszacowana strata. Żegnamy kolejną znaczącą postać w szeroko pojętej muzyce. Kogoś, kto opuszcza nas bez błysku fleszy i jupiterowych luksów.
Dzięki Van za wszystkie pozostawione muzyczne dobra, a teraz brnij do świata lepszego...

Andrzej Masłowski
 
"NAWIEDZONE STUDIO"
w każdą niedzielę od godz. 22.00 do 2.00

na 98,6 FM Poznań 
 
"Nawiedzone Studio dla tych, którzy wiedzą, co w muzyce najpiękniejsze"