środa, 9 września 2015

ACT - "Love & Hate - a compact introduction to Act" - (2015) -

ACT
"Love & Hate - a compact introduction to Act" - (ZTT RECORDS) -
***1/2 


Claudia Brücken - mówi to panu coś? , zapytałby zapewne Wirgiliusz Gryń, jako Stanisław Jasiński - bohater serialu "Dom". Czy ktoś pamięta taką fajną grupę Propaganda, która wydała dwa albumy, lecz właśnie na pierwszym (tym ciekawszym!) "A Secret Wish" zaproponowała fantastyczne połączenie elektronicznego popu z mrokami gotyku? To właśnie na tamtej płycie zaśpiewała Claudia Brücken, choćby tak pamiętne przeboje jak: "Dr. Mabuse" czy "P:Machinery". Niegdyś porywały one nawet do tańca na dyskotekowych parkietach. Nie tylko jednak przeboje były ozdobą tamtego dzieła, albowiem za istny klejnot należy do dzisiaj uznawać otwierający całą płytę temat "Dream Within A Dream". Dawne to jednak czasy i trudno będzie tamtą muzyką zarazić obecne młode pokolenie, hołdujące już kompletnie innym brzmieniom. Obawiam się, że zadrwią sobie pod nosem z takiej archeoelektroniki - rodem połowy lat osiemdziesiątych. Jeszcze trudniej będzie nakłonić ich do posłuchania duetu Act, który co prawda powstał już po odejściu Claudii Brücken z Propagandy, lecz brzmiącym po latach jeszcze nieco naiwniej. Czytaj - prościej. Przy okazji, pragnę z kolei zaanonsować współczesne dokonania tej Pani. Mroczne, nastrojowe i dostojne. Wszyscy tak zwani klimaciarze powinni być wniebowzięci. Claudia wciąż pięknie śpiewa, a proponowana przez nią twórczość jest bardzo na czasie, nie tracąc przy tym nic z dobrego smaku.
Jakże fajnie, że wytwórnia ZTT (ta od choćby Frankie Goes To Hollywood) wypuściła 2-płytowy zestaw "Love & Hate...". Od dawna nie można było zdobyć nagrań Act - z jedynego longplaya tego duetu "Laughter, Tears And Rage" (1988). Duetu tworzonego przez wspomnianą Claudię oraz jednego z pionierów elektropopu Thomasa Leera, na którego solową twórczość radzę jednak mocno uważać.
"Love & Hate" zawiera materiał ze wspomnianego jedynego albumu, tyle że nie w uporządkowanej kolejności, a wymieszanej z kompozycjami singlowymi, bądź do tej pory trudno dostępnymi. Tym się charakteryzuje pierwszy albumowy dysk tego oto wydawnictwa, natomiast na drugim otrzymujemy zebrany materiał główne z maxi singli, choć nie brakuje tu też dwóch kompozycji z małych 7-calowych płytek.
Całość powinna być wielką gratką dla fanów świetnej Claudii. Jest tu dosłownie wszystko, co Act spłodzili w latach 1987-88. Zarówno przebojowe single: "Absolutely Immune", "Snobbery & Decay" czy "Chance", jak i wiele innych równie efektownych piosenek ("Laughter", "Certified", bądź "I Can't Escape From You"), nie zawsze zaśpiewanych przez samą Claudię (jak choćby w cudownym "I'd Be Surprisingly Good For You" czy w wymienionym powyżej "Snobbery & Decay").
Otrzymujemy tu ponadto piosenki z drugich stron singli, czasem wersje instrumentalne, jak też przeróbkę klasycznego "Białego Króliczka" (vide "White Rabbit") z rep. grupy Jefferson Airplane, bądź ciekawie opracowany przebój wczesnych The Smiths "Heaven Knows I'm Miserable Now", i tym podobne atrakcje....
Andrzej Masłowski
    
RADIO AFERA 98,6 FM (Poznań) - 
www.afera.com.pl

"NAWIEDZONE STUDIO",
w każdą niedzielę od godz. 22.00 do 2.00"... dla tych, którzy wiedzą, co muzyce najpiękniejsze"