niedziela, 18 października 2015

szopenowsko....

Nic tak mnie ostatnio nie odpręża jak doglądanie Konkursu Chopinowskiego. To zupełnie inny muzyczny świat, od tego codziennego.
Niektórzy narzekają, że transmitować jego uroki powinna telewizyjna "jedynka", a ja uważam, że TVP Kultura jest miejscem odpowiednim. Nie komercjalizowałbym tego wydarzenia, nie zmuszał na siłę. Przecież i tak jest o tym stanowczo głośno.
Patrzę na tych młodych ludzi, często nawet bardzo młodych, i zauważam ogromną pasję. Muzyka w ich życiu odgrywa rolę nadrzędną i staje się sensem życia. Bez względu na zajętą pozycję w ogólnej klasyfikacji.
Nie dziwią pięknie grający Polacy, czy inni przedstawiciele Bałtyccy, ale tacy Japończycy, to już naprawdę coś niesamowitego. Grają, jakby Chopin był ich. I tak od zawsze. Historia od dekad pokazuje artystów z kraju kwitnącej wiśni jako wiodących przedstawicieli tego typu imprez. Bo nie tylko o tym konkretnym konkursie nawet myślę. Nie dziwię się, że w Japonii są wszystkie płyty tego świata, a nawet jeszcze więcej. Mają oni coś w sobie, że dzisiaj potrafią zatańczyć na nutę folkową, jutro zaliczyć koncert black-metalowy, a innym razem przyodziać frak i z namaszczeniem posłuchać wybornej klasyki. Posłuchać i zagrać - rzecz jasna.
Fani rocka często z podziwem rozmyślają o bogatym dorobku Rolling Stonesów, czy innych tam AC/DC, a Chopin wydaje się być o wiele bardziej płodnym artystą, w dodatku biorąc jeszcze pod uwagę jego krótki życiorys. No i co ważne, Chopin jest nasz. Znają go wszyscy. Jego muzyka nie boi się granic, przemyka przez morza, góry i oceany, nie zważając na kolory skóry, światopoglądy, jak i na kulturowe krajobrazy. Jest ponad tym wszystkim. Jest piękna.


Andrzej Masłowski

RADIO AFERA 98,6 FM (Poznań) - 
 www.afera.com.pl

"NAWIEDZONE STUDIO",
w każdą niedzielę od godz. 22.00 do 2.00"... dla tych, którzy wiedzą, co w muzyce najpiękniejsze"


Jesień z 18.10.2015