poniedziałek, 24 sierpnia 2015

STYX - "Live At The Orleans Arena Las Vegas" - (2015) -

STYX
"Live At The Orleans Arena Las Vegas" - (TMB PRODUCTIONS / EAGLE RECORDS) -
***1/2


Na tej pojedynczej 74-minutowej płycie zarejestrowano zapis pełnego koncertu Styx, który odbył się 25 lipca 2014 roku w Las Vegas. W podstawowym programie znalazło się 10 kompozycji oraz 2 zagrane na bis. I w zasadzie na tym bym mógł zawiesić pióro, ponieważ nie ma tutaj żadnych niespodzianek, ani też czegokolwiek niezwykłego. Ot, po prostu kolejny bardzo udany występ grupy, która już kilkoma podobnymi zapisała się na wydawnictwach płytowych w przeszłości. No chyba, że za nie lada wydarzenie uznamy gościnny udział Dona Feldera (muzyka Eagles) w kompozycji "Blue Collar Man (Long Nights)", dzięki czemu na scenie zagrali jednocześnie trzej gitarzyści, tj: Tommy Shaw, James Young oraz wspomniany Felder.
Styx tym albumem postanowili wypełnić lukę pomiędzy długim oczekiwaniem na nowe studyjne dzieło, nad którym prace ponoć przebiegają po myśli całego zespołu, o czym niedawno hucznie zapewniał sam Tommy Shaw.
"Live At The Orleans Arena Las Vegas" jest w pewnym sensie zestawem przebojów. A w pewnym sensie dlatego, ponieważ wszystkich dwanaście kompozycji, to naprawdę mniejsze lub większe przeboje, choć do pełni szczęścia nieco zabrakło, ale o tym za chwilę.
A zatem, otrzymujemy jedną z najpiękniejszych ballad "Lady", która otworzyła grupie w 1973 roku drzwi do wielkiej kariery. Ponadto niezwykłej urody art-rockowe mini suity: "Suite Madame Blue" oraz "Come Sail Away", do tego podniosłą rockową balladę "Crystal Ball, jak i pełne rockowego żaru przebojowe "Rockin' The Paradise", bądź "Too Much Time On My Hands". Równie korzystnie wypadło tu zawsze chwytliwe "The Grand Illusion" - z dumą otwierające całe to przedstawienie. Niczego przy okazji nie odbierając pozostałym akcentom tego chwytliwego, choć w niczym nie zaskakującego show.
Oczywiście można sobie ponarzekać na brak wielu skarbów, w rodzaju: "Boat On The River", "Babe", "Mr. Roboto", "Show Me The Way", "The Best Of Times" i jeszcze kilku innych.... , ale nie da się w życiu mieć wszystkiego. Tym bardziej, iż przy ogromnym zasobie przebojów posiadanych przez Styx, ci musieliby grywać bite kilkugodzinne koncerty. Niemniej, akurat godzina i czternaście minut składają się jakoś mimo wszystko zdecydowanie na zbyt krótkie wystąpienie.

Andrzej Masłowski
 

RADIO AFERA 98,6 FM (Poznań) - 
 www.afera.com.pl

"NAWIEDZONE STUDIO",
w każdą niedzielę od godz. 22.00 do 2.00"... dla tych, którzy wiedzą, co muzyce najpiękniejsze"