wtorek, 1 czerwca 2021

"NAWIEDZONE STUDIO" - audycja z 30- na 31 maja 2021 / Radio "Afera" - 98,6 FM Poznań








"NAWIEDZONE STUDIO
z niedzieli na poniedziałek, z 30- na 31 maja 2021 - godz. 22.00 - 2.00
 
RADIO "AFERA", 98,6 FM (Poznań)
www.afera.com.pl 


realizacja i
prowadzenie: Andrzej Masłowski



Moje uczucie pomiędzy prowadzeniem audycji, a ich późniejszym opisywaniem, zauważalnie schłodziło się. Pomału zaczynam sprawę traktować jak obowiązek, a to niedobrze. Nie lubię obowiązków, czyli czegoś, co muszę. Nigdy mojej czapie przymusu nie było do twarzy, o czym najlepiej wiedzą wszyscy edukatorzy - próbujący zrobić ze mnie ludzi. Nikomu ta sztuka się nie powiodła - a już najbardziej mnie. Pomału więc żegnajmy się z tym miejscem. Z blogiem, który do pewnego momentu miał sens, i którego nawet lubiłem. Ostatnio jednak pisanie zaczęło sprawiać mi coraz mniej przyjemności, by nie powiedzieć, przestało ją sprawiać w ogóle. Nie czerpię już z tego satysfakcji, więc jeśli pewnego dnia wpiszą Szanowni Państwo do wyszukiwarki adres tej witryny, a w zwrotnym komunikacie ukaże się "błąd", zniknie to miejsce, zniknę też z sieci i ja - raz na zawsze. Ale póki co, wciąż jeszcze wszystko działa.
Myślami jestem przy kolejnej audycji, jednak wiem, że nie rozliczyłem się z ostatnio dokonanej. No to do roboty.
Pojawiło się sporo jubilatów - Paul Weller, Klaus Meine, Bob Dylan - w tym jego dwa fantastyczne tasiemce - a także Francis Rossi. Ten ostatni nie wzbudził euforii na twarzy Ranusa, właśnie przekazującego pod me dupsko radiowy chyboczący fotel, z którego i tak nigdy nie korzystam. Wolę tradycyjne twarde krzesło, zamiast ten wywołujący pawia rozdygotany fotel, na co dzień mebel dyrektorski, dobry do podrasowania przerośniętego ego u niejednego garnitura. Bluesowy Ranus kończąc swą audycję dokonał rzutu okiem na albumy, które właśnie rozmieszczałem przy sprzęcie, i dostrzegłszy efektowny 10-calowy digipak, z niezidentyfikowanym podpisem artysty, zapytał: cóż to?. Zgodnie z prawdą oznajmiłem, Francis Rossi. Kto? - padło dopytanie. Lider Status Quo - ponownie z prawdą wyszło z ust moich. W odpowiedzi od Krzysztofa otrzymałem jedynie wszystko mówiący wyraz jego twarzy, chyba najtrafniej odpowiadający końskiemu zadowi na widok bata.
Mieliśmy słówko o zmarłym ostatnio B.J. Thomasie + cztery piosenki z jego świetnego długograja z 1977 roku, ale też zaległość odnośnie Dave'a Greenfielda. W pierwotnym zamyśle miała być bita godzina z klawiszowymi serpentynami zmarłego w maju ub. roku Dusiciela, jednak ówczesny lockdown odebrał nam tę możliwość. Stanęło więc na tylko jednym kawałku, za to o dobrym tytule. Jak fajnie, że niekiedy przeglądam stare zapiski, sprawdzam niezrealizowane setlisty. Niektóre niedające się nadrobić zaległości, po czasie przynajmniej można choć subtelnie zaakcentować.
Tym razem najnowsza pop propozycja nie wyraziła się entuzjazmem nocnego gremium Nawiedzonych. Śmiem nawet przypuszczać, że gdyby minionego wieczoru China Crisis zagościli na którejś z poznańskich scen, też nie dostaliby żadnego aplauzu. A szkoda, w mojej opinii ich drugi album momentami wspaniały. Śliczne i powszechnie znane "Wishful Thinking" to wciąż niezła wisienka, a i pozostałe trzy zapodane do niej numery też nikogo skwasić nie powinny. Ale chyba rozumiem, wszak nic tak nie rajcuje, jak odkrywanie nieznanych lądów, gdyż te już osiedlone kręcą jakby mniej. Dlatego China Crisis nie mieli szans na owacje w konfrontacji z Device, którzy jeszcze wcześniejszej niedzieli oklaskiwani byli na stojąco.
Prezentacja najnowszego live New Order tym razem przebiegła bez zakłóceń. Może dlatego, że poszło z wypalonego cedeera. Pamiętacie, z oryginału nie chciało. Musiałem więc do nietaniej nówki dorobić dwa odpowiedniki na cedeerach, by nasz radiowy sprzęt, który nie wszystkie płyty lubi, machnął tę muzykę bez zadyszki.
Najnowsza kompilacja jednych z nowatorów ruchu NWOBHM, dzisiaj popularnością jednak mocno przyblakłych Tygers Of Pan Tang, znakomita. Nie jest to przejażdżka po całej ich karierze, a jedynie po ostatnich czterech albumach, jednak dobór repertuaru nikogo nie pozostawi głodniakiem. Poza tym, pojawiają się też trzy niespodzianki. Jedna za nami, a myślę, że o pozostałych dwóch też nie zapomnę.
No i trzecia gorąca nowość - Blackberry Smoke "You Hear Georgia". Od razu wiadomo, że to ekipa z Atlanty. Na każdym albumie słychać u nich kochanie tamtych stron, pomimo iż tę konkretną płytę zrealizowano w stykającym z Georgią Tennessee, a konkretnie, w "obwinionym" historycznie wobec country Nashville. Ich ocierający się o dokonania Lynyrd Skynyrd, Outlaws czy The Allman Brothers Band southern rock, podobnie porusza górami i wstrząsa niebem. To muzyka na każde dobre czasy, na długie letnie wieczory oraz leniwe popołudnia. Słychać w niej opustoszałe i niemające końca autostrady, wokół których przydrożne kaktusy, samotnie wijące węże oraz w oddali niesamowite na pustynnych bezdrożach i wzgórzach zachody słońca.
Miała być jeszcze nutka wspomnień britpopu, w ekosiatce leżakowało też parę różnorodnych stylistycznie winyli, a w preferowanych kompaktach nie brakowało na radiowym stole starego rocka, na którego od dawna coś nie mogę znaleźć czasu. A przecież pokontynuowałbym udane najnowsze albumy Thunder, Kayak, Touch i jeszcze parę innych, których prezentację zakończyłem przedwcześnie, najczęściej w jednej audycji, czyli po mniej więcej dwóch/trzech nagraniach. 
Do usłyszenia ...

a.m.




 

MARK SPIRO "Traveling Cowboys" (2021)
- Traveling Cowboys
- Kingdom Come



STATUS QUO "Ain't Complaining" (1988)
- Everytime I Think Of You




FRANCIS ROSSI "One Step At A Time" (2010)
- Here I Go
- Faded Memory


TYGERS OF PAN TANG "Majors & Minors" (2021)
- Only The Brave - {oryginalnie na albumie "Tygers Of Pan Tang" /2016/}
- She - {oryginalnie na albumie "Ambush" /2012/}
- Spoils Of War (orchestral mix) - NOWOŚĆ - {znana dotąd wersja tego utworu pojawiła się na albumie "Ritual" /2019/}



UFO "Force It" (1975)
- Shoot Shoot
- High Flyer



ROBIN McAULEY "Standing On The Edge" (2021)
- Thy Will Be Done



BLACKBERRY SMOKE "You Hear Georgia" (2021)
- Live It Down
- Ain't The Same



PAUL WELLER "Studio 150" (2004)
- Wishing On A Star - {Rose Royce cover}
- The Bottle - {Gil Scott-Heron and Brian Jackson cover}
- Black Is The Colour - {utwór tradycyjny}



NEW ORDER "Education Entertainment Recreation" (2021)
- Bizarre Love Triangle
- Vanishing Point
- True Faith
- Blue Monday



B.J. THOMAS "B.J. Thomas" (1977)
- Don't Worry Baby - {The Beach Boys cover}
- Here You Come Again - {Dolly Parton cover}
- Still The Lovin' Is Fun
- My Love



BOB DYLAN "Modern Times" (2006)
- Ain't Talkin'



BOB DYLAN "Empire Burlesque" (1985)
- When The Night Comes Falling From The Sky



MIDGE URE "Cold, Cold Heart" (1991) - MAXI SINGIEL
- Flowers
- Supernatural - {kompozycja Peter Green / John Mayall cover}




GARY MOORE "Blues For Greeny" (1995)
- The Supernatural - {kompozycja Peter Green / John Mayall cover}


CHINA CRISIS "Working With Fire And Steel - Possible Pop Songs Volume Two" (1983)
- Animals And Jungles
- Here Come A Raincloud
- Wishful Thinking
- Tragedy And Mystery



THE STRANGLERS "No More Heroes" (1977)
- Bitching



SCORPIONS "Savage Amusement" (1988)
- Believe In Love


 

 

Andrzej Masłowski
 
"NAWIEDZONE STUDIO"
w każdą niedzielę, godz. 22.00 do 2.00

na 98,6 FM Poznań lub www.afera.com.pl
 

"Nawiedzone Studio dla tych, którzy wiedzą, co w muzyce najpiękniejsze"


===========================
===========================

Jeszcze około pół godziny do Nawiedzonego ...










=========================
=========================




========================
========================

W minionym tygodniu wizyta w Avenidzie, w tamtejszym Media Markt. Zmierzch płyty kompaktowej nabrał tempa.